Šahy (Ipolyság) téglagyárosai a XIX–XX. században

Szerző: Menyhárt Miklós

Előzmények

XIX. század vége felé, sok éves vita után, Ipolyság város vezetőségének sikerült megegyeznie a rozsnyói káptalannal a területeinek felparcellázása ügyében. Az egyezség hírére nagymértékben megnőtt az építkezési kedv a városban. Ennek a piacnak a kiaknázására alakultak meg Ipolyságon egymás után a kornak megfelelő technoló- giájú téglagyárak.

A II. katonai felmérés térképén már korábban, 1842-ben jelöltek téglaégetőt (1. ábra, Z.S.= Ziegelstandl), a tulajdonosról ezideig nem találtunk adatot.

02 katalógus 547

1. ábra: II. katonai felmérés térképe

Az ipolysági téglagyárak közül Engelhardt Mihály, Winter Sándor és Kátscher Sándor gyára alapításának időpontját ismerjük. Ezek a gyárak a XIX. század utolsó harmadában, illetve a XX. század elején épültek fel. Holczer Ignác gyárának alapítási ideje ismeretlen. Támpontként a Jekelfalussy jegyzék szerepelhet: 1892-ben Ipolyságon egyedüliként említi a Holczer-féle téglagyárat. Nem ismerjük a gyáralapító születésének és halálának időpontját sem, de figyelembe véve a róla fellelhető kevés adatot (lásd alább), valószínűtlen, hogy köze lenne a fentebb említett térképen jelölt téglagyárhoz. Úgy tűnik, hogy a felsoroltak közül elsőként – ugyanazon a területen, mint később a többiek – építette fel a gyárát. A kemencéje helyét meg is találtuk Engelhardt és Winter kemencéje közelében. Egy, a 30-as évekbeli turistatérképen feltüntették az akkor még meglévő téglagyár vagy téglagyárak helyét (2. ábra).

02 katalógus 548

2. ábra: Turistatérkép a 30-as évekből

Sajnos, nevet nem írtak a jelzés mellé, így nem azonosítható, kinek a gyárát ábrázolták akkor. Egy forrásmegjelölés nélküli összeállítás alapján viszont 20 évvel korábban, 1912-ben Ipolyságon már csak Engelhardt Mihály és Winter Sándor és Fiai téglagyárak termeltek, tehát Holczer már nem. A terület bejárásakor öt téglaégető kemence maradványait találtuk meg. Ezek közül a 3. ábrán Winter Sándor kemencéjének megmaradt részét láthatjuk.

02 katalógus 545

3. ábra Winter-kemence maradványai

A környezet, sajnos, eléggé átalakult, benőtte az erdő, illetve a vízfolyások az elmúlt kb. 100–150 évben szinte a felismerhetetlensé-gig megváltoztatták a táj arculatát. Mindezek ellenére nyomaiban még felismerhető Winter kemencéje mellett a „placc”, ahová a ki- vetett téglát először helyezték szárítás céljából. Az egyes kemencék alapzatának körvonalai koruknak és a környezeti hatásoknak megfelelően többé-kevésbé még láthatóak. A kemencék környékén található téglatörmelékből egyértelműen beazonosítható azok tulajdonosi hovatartozása. Egynél Holczer (4. ábra), kettőnél Winter (3. ábra), másik kettőnél pedig Engelhardt (5. ábra) monog- rammal ellátott téglákat, illetve téglatörmeléket fedeztünk fel nagy mennyiségben.

02 katalógus 549

4. ábra H (Holczer) téglatöredékek

02 katalógus 550

5. ábra EM (Engelhardt Mihály) téglatöredék

Kivételt képez talán Winter Sándor kemencéjének környéke, ahol vKG (6. ábra) és VM (7. ábra) jelű tégla maradványok is találhatók.

 

 

 

 

 

02 katalógus 552

02 katalógus 551

6. ábra: vKG téglatöredékek Winter Sándor kemencéjének környékéről

 

 

 

 

 

 

02 katalógus 557

7. ábra VM téglatöredék Winter Sándor kemencéjének környékéről

 

E téglák eredete egyenlőre ismeretlen. A vKG-s tégla mérete 25×12×7 cm, tehát kisméretű, jelzésének módja: mélyített keretben, mélyített betűk; ebből következően az 1900-as évek elejére datálható a keletkezése. Ebből a fajtából viszonylag nagy darabszámban találtunk téglatöredéket, feltehető, hogy ezeket bérmunkában égettették itt ki. A VM-es tégla mérete ?×15,5×6,5 cm, azaz nagyméretűnek számít, a jelzés rajta domború kialakítású. Vélhetően lényegesen régebbi az előzőnél, talán valamikor az 1800-as évek első felében készülhetett. Ez a két téglafajta, különösen a vKG jelű, Ipolyság környékén szinte mindenhol előfordul, de legnagyobb darabszámban Bernecebarátiban található meg.

A kemencemaradványok környékét bejárva láthatóvá válik a háttérben lévő hegyláb nagymértékű elbontása, mivel innen bányászták a tégla alapanyagául szolgáló jó minőségű agyagot. Hatalmas mennyiséget termeltek ki innen az aktív évtizedek alatt. A bányaterületen körülbelül 100–150 m hosszan több méter magasan – esetenként 8-10 métert is elérve – került az agyag kiaknázásra.

Kátscher Sándoron kívül (mert nem ismerjük gyárának helyét) mindhárman, Holczer, Engelhardt és Winter is ugyanarra a helyre építette gyárát és közelükben (körülbelül a mai Zsidó temető helyén) helyezkedett el a II. katonai térképen jelzett ismeretlen előd is. Az akkori viszonyokat figyelembe véve Ipolyság környékén a jó minőségű agyag megléte, a három irányba vezető út, illetve vasútvonal, valamint az erdő adta tűzifa közelsége miatt ez a hely volt optimális a téglaégetés céljára. Egyedül a gyártáshoz szükséges víz biztosítása volt kérdéses. Találtunk ugyan egy beomlott kútmaradványt, de az ebből kitermelhető víz mennyisége nem lehetett elegendő a téglagyártáshoz. A közeli patakot terelhették ebbe az irányba, így oldva meg a vízproblémát.

 

Életrajzi és ipartörténeti adatok

Holczer Ignác

Holczer Ignác iparos, kávézó-tulajdonos volt. A 19. században vállalko- zóként jelentős segítséget nyújtott a város fejlesztéséhez, leginkább tégla- gyára révén, mely Ipolyság első ilyen jellegű üzeme volt.4 Fontos szerepe volt a Honti Sport Club 1903-as megalakulásánál is, amely abban nyil- vánult meg, hogy ő adta bérbe az egyesületnek a homoki városrészben található „bábadomb korcsma” fölött lévő répaföld területét. Landauer Béla, Szokolyi Alajos és további 10 személy javaslatára 1903. áprilisában kezdték meg a sportpálya kiépítését5 (8. ábra).

02 katalógus 553

8. ábra Honti Sport Club pályája (a nyíl a téglagyár helyét jelöli)

Az ábra hátterében látható hegy lábánál helyezkedik el gyára, illetve ezt a helyet jelöli a már említett turistatérkép is. Ezen a helyen találtuk a jellegzetes H betűs téglatörmeléket és egy épület alapjának kőből készült részletét. Ez az épület vagy a Holczer féle üzem része volt, vagy a közvetlen közelében lévő Winter-gyárhoz tartozhatott. Téglajele: mélyített ovális keretben, mélyített jellegzetes formájú nagy H betű, mérete 29×14,5×6,5 cm, tehát nagyméretű tégla (1–3. kép). Az ipolysági köztemetőben lévő síremlék arról tanúskodik, hogy azt a Holczer család 1907-ben állíttatta (9. ábra).

02 katalógus 558

9. ábra: Holczer család síremléke. Fotó: Bendik Béla

Minden tényt figyelembe véve úgy gondoljuk, hogy gyára az 1860-as években kezdhette meg működését.

Engelhardt Mihály (1836–1925)

Engelhardt Mihály 1871-ben megvásárolta Ipolyság határában, a Hont község felőli út közelében lévő akácost és itt építette fel téglagyárát. Ez az a hely, amit az 1932-es térkép is jelez. Három kemencéjéről tudunk, melyből kettőnek a nyomait ma is láthatjuk a mai 1201-es út mellett jobbra, a Bernecebarátiból Parassapuszta felé vezető szakasz végén, az ipolysági benzinkúttal szemben. A Bernecebarátihoz közelebbi lehetett a 16. ábrán látható gyárkéményes kemence, illetve előtte helyezkedik el a második, a határ túloldalán pedig a harmadik. A két utóbbi kemence méretét tekintve közel azonos lehetett. A gyárkéményes kemence mellett találtunk egy beomlott kútmaradványt, amely arra enged következtetni, hogy innen is nyerhettek téglakészítéshez szükséges vizet. Mint azt már fentebb is említettük, ez a vízmennyiség nem lehetett elég a gyártáshoz, ezért az elterelt patak szolgáltatta a szükséges víz nagyobb mennyiségét. A kemencék és a hegy közti terület teljesen sík felületű itt is, mint Winter nagy kemencéjénél, ide vethették ki a téglát szárítás céljából. Engelhardt a milleniumi ünnep évében dr. Kovács–Sebestény Endre kezdeményezésére az ipolysági új kórház építéséhez 3000 téglát ajánlott fel. Üzeme valószínűleg sokkal nagyobb mennyiségű téglát állított elő a többi téglagyároshoz képest, mivel Ipolyság környékén az ő tégláit lehet legnagyobb darabszámban megtalálni. Az ipolysági köztemetőben lévő családi síremléke a 10. ábrán látható.

02 katalógus 559

10. ábra: Engelhardt család síremléke. Fotó - Bendik Béla

Sajnos, életútjáról több információt nem találtunk. Téglajele: mélyített lesarkított vagy ovális (kisebb vagy nagyobb) keretben mélyített zsinórírású nagy EM betűk. Mérete 29×14,5×6,7 cm nagyméretű és 23,7×11,5×6,7 cm kisméretű tégla (4–8. kép). Téglavető sablonját a 11. ábrán láthatjuk.

 

02 katalógus 560

11. ábra: Engelhardt Mihály vetőládája

 

Winter Sándor és Fiai cég

Winter Sándor (12. ábra) 1829-ben született Tardoskedden, vagyontalan zsidó család sarjaként.

02 katalógus 561

12. ábra: Winter Sándor

Anyja Elser Júlia, apja Winter Fülöp (?–1853) kereskedő volt. A család már a 19. század elejétől ipolysági illetőségű. Diákéveit az érsekújvári zsidó iskolában töltötte. 1867-ben kötött házasságot Katser Henriettával (1848–1927), egy jómódú trencséni vaskereskedő lányával. Négy gyermekük született: egy lány (Emília) és három fiú: Ferenc (1868–1900), Lajos (1870– 1968) és Imre (1878–1943). Ipolysági pályáját textilkereskedőként kezdte.

Winter Sándor nevéhez fűződik az Ipolysági Takarékpénztár megalapítása és a megyei vicinális utak építése. Téglagyárát 1890-ben építette. A WSF monogram a Winter Sándor és Fiai cég kezdőbetűit jelenti. Emellett mészégetője, faüzeme is volt, évi 3000–3500vasúti kocsi forgalmat bonyolított le. Vállalkozása a „Humog Földeken”, a vasútállomás közelében helyezkedett el. A család európai hírnevét a pöstyéni fürdő céltudatos fejlesztése, állandó korszerűsítése, ill. a bel- és külföldi vendégek magas színvonalú kiszolgálása együttesen alapozta meg. A Csász. és Kir. Szab. Trieszti Általános Biztosítótársaságot (Assicurazioni Generali K. K. Priv. Allg. Assecuranz-Gesselschaft) képviselte a városban és a megye területén. A Magyar Általános Takarékpénztár helyi közvetítő irodáját is vezette. Kezdetektől az izraelita status quo ante hitközség iskolaszékének elnöke volt. 1874 körül ő hozta létre a zsidó elemi iskolát. 1893– 1895 között a törvényhatósági bizottság állandó választmányának tagja. 1893-ban és 1896-ban a megyei törvényhatóság bizottsági tagjai, azaz a jövedelmükből legtöbbet adózók között előkelő helyen szerepelt. 1893-ban Ipolyság nagyközség virilise, ill. a Honti Kaszinó választmányi, számvizsgáló-bizottsági és 1895–1900 között a Besztercebányai Kereskedelmi- és Iparkamara tagja. 1890-re a kimerítő munka következtében megbetegedett, ezért alapvető vezetői változásokat eszközölt. Két idősebb fiát bevonta a vállalkozások irányításába. Ferencre az ipolysági üzemeket, Lajosra a fürdőt bízta. 1909. április 16-án hunyt el Pőstyénben. Három nap múlva Ipolyságon a status quo ante hitközség temetőjében helyezték örök nyugalomra. (13. ábra)

02 katalógus 562

13. ábra: Winter család síremléke, Fotó - Bendik Béla

Két kemencénél találtuk meg a WSF jelű téglákat, illetve nagy mennyiségű törmeléket. Az első kemence a legnagyobb méretű, nagyobb a többi gyárosétól is. Elhelyezkedését tekintve közvetlenül a 1201-es főút mellett található. A kemence helyét egy 8-10 méter széles mesterséges gödör választja el az úttól (víztározó??). Az út túloldalán, szemben látható ma is az a vasúti szerelőműhely (14. ábra), ami a Winter féle kemence egykori fotóján (15. ábra) a háttérben látható. 

02 katalógus 563

14. ábra: Winter-kemence maradványa, háttérben a vasúti szerelőműhely, mint a régi fotón

02 katalógus 564

 

 

 

 

 

 

 

 

15. ábra: Winter téglaégető kemence, háttérben a vasúti szerelőműhely. Fotó - Honti Múzeum

Az ábrán jól kivehető a kemence kialakítása. A korabeli fotón egy asszony az asztal mellett éppen veti a téglát, az előtérben a „placcon” rengeteg száradó tégla látható, balra pedig ott a szárító szín.

A másik, méreteiben kisebb kemence, a nagy Winter-kemence mellett (tőle Bernece felé), a Holczer-kemence mögött, a hegy lábához közelebb működött. Valószínűleg az alapanyag fogytával – nem volt gazdaságos a nagy kemencéhez talicskázni az agyagot –, építették a kisebbet a hegyhez közel. Mélyített, cirádás keretben mélyített, vagy domború nagy WSF betűkombinációból álló 4 fajta téglajelét ismerjük eddig (9–12. kép). Különálló mélyített I. és II. azonosító jeleket is használt (13–14. kép).

Kátscher Sándor

Téglajele teljességgel bizonytalan. Sajnos, olyan téglát a környéken nem találtunk, amire biztonsággal rá lehetne mondani, hogy azt ő gyártotta. Honton viszont előfordulnak SK monogramos téglák, amelyeken mélyített téglalapban SK betűk láthatók (15. kép). Méretük 24,5×12×6,5 cm, tehát kisméretűek. Nem tartjuk elképzelhetetlennek, hogy ez a tégla az ő gyárában készült.

Gyárában a téglaégetés 1910-ben indult meg. Helyét nem ismerjük, viszont érdemes megjegyezni azt a tényt, hogy Winter Sándor felesége, Katser Henrietta, esetleg valamilyen rokoni kapcsolatban lehetett Kátscher Sándorral. Ebből következően elképzelhető valamiféle együttműködés vállalkozásaik között. Tudjuk, hogy Winter Sándor az 1890-es években vállalkozásait fiaira, az ipolysági üzemeket Ferencre bízta, aki 1900-ban meghalt. Ha mindezt figyelembe vesszük, s azt is, hogy Winter Sándor is meghalt 1909-ben, akkor az is megtörténhetett, hogy 1910-ben az ő gyárát vette át Kátscher Sándor. Ha ez így volt, akkor akár az is feltételezhető, hogy nem készített magának vetősablont, hanem a WSF-es vetőládákat használta tovább.

„Import” téglák Ipolyságon

Mélyített RG betűkkel ellátott nagyméretű tégla (16. kép). Ez a közeli Párkány téglagyárosának, Renner Gáspárnak a téglája. Üzeme a XX. század elején működött. Domború EV betűkkel jelölt, kimondottan nagy (42×18×7,5 cm), valószínűleg járólap tégla, gyártási ideje körülbelül a XVIII-XIX. század. (17. kép). Gyártója és a készítés helye ismeretlen. Parassapuszta Trianon előtt az ipolysági plébánia része volt. Parassapusztáról kerültek elő az alábbi téglák: Mélyített SZ betűvel jelzett nagyméretű tégla. Gyártója és a készítés helye ismeretlen (18. kép).

Domború SB jelzéssel ellátott nagyméretű tégla, feltehetően Scitovszky Béla (1878–1959) nőtincsi birtokos téglaégetőjéből – ahol 60–90 ezer db/év téglát és cserepet gyártottak a XX. század elején – került ide.13 (19. kép). pDD betűkkel jelzett nagyméretű tégla. Anyagának minősége, színe és mérete nagyon hasonló a Bernecebarátiban talált bDD és AEDD jelű egyházi téglákéhoz, így a téglán lévő domború pDD betűk a Parassa Dominium Drégelyensis latin kifejezést is jelenthetik (20. kép). Előfordulhat esetleg, hogy ugyanaz a tégla, mint a Bernecebarátiban talált bDD-s tégla, csak a sablon készítője a b betűt fejjel lefelé faragta a sablon aljába. Mélyített ovális keretben lévő JF betűkkel jelzett kisméretű tégla, gyártója és a készítés helye ismeretlen. Gyártásának valószínűsíthető ideje a XX. század eleje (21. kép).

A néhány km-re fekvő Ipolyvisk–Kisváras major évszázadokon keresztül lakott hely volt, leginkább majorságként működött, gazdasági épületekkel és a cselédség számára lakóházakkal, melyek természetesen különböző korokban épültek és épültek át. Gazdasági munkások egészen az 1989-es rendszerváltás utánig laktak itt, amikor is a földműves szövetkezet tönkrement és a település elnéptelenedett. Ipolyvisk földesurai az Esterházy, a Koháry és a Breunner családok voltak. Az Esterházy korszakban a zselízi uradalomhoz tartozott. Az akkori építkezéseken használt Esterházy monogramos téglák közül az 1989-t követő bontások során került néhány Ipolyságra. A bemutatott darabokat viszont Ipolyvisken gyűjtöttük. A GEK 1763 jel Esterházy Károly (1725–1799) monogramja (22. kép). Sok építkezés fűződik a nevéhez: többek között Vácon megkezdte a bazilika építését, Egerben líceumot, Devecserben kastélyt, tizenkét Pápa környéki községben templomot, Pápán plébániatemplomot és városi kórházat építtetett. A zselízi Esterházy birtokon ugyanezt a téglabélyeget is használták (23. kép). Az ugyancsak Ipolyviskről előkerült, domború jelzést viselő darabok valószínűsíthetően szintén Esterházy téglák, a XVII–XVIII. században készülhettek (24–27. kép). A mélyített szív motívummal és a domború TS-el jelzett téglák ismeretlen gyártótól származnak (28–30. kép).

Utószó

A két világháború közti időszakból nem ismerünk működési adatot, csak a 2. ábrán lévő térkép, a 16. ábrán látható fotó és az alábbi magyarázat tanúskodik a gyár, vagy a gyárak létéről: „Közel az Ipolysági fűtőházhoz téglagyár terül el az út két oldalán. Balra van a gyár és a földbánya, az égető azonban cseh.... területre esik. Az országúttól pár lépésre látjuk a vasúti fűtőházat is.”  Az I. vi- lágégés után tehát a gyártelep nagyobb része Magyarországhoz, Ipolyság városa (és a munkaerő) Csehszlovákiához került. Ez meg is pecsételte a hajdan szép napokat megélt ipolysági tégla- gyártás sorsát. A határsávban gazdátlanul maradt gyártelep lassan az enyészeté lett.

02 katalógus 565

16. ábra: Az Engelhardt téglagyár közvetlenül Trianon után. A szaggatott vonal a határ

Megkérdeztük a Bernecebarátiban ma még élő idős embereket, akik, vagy akiknek az ősei ott dolgozhattak, azonban ők érdemleges adattal nem tudtak szolgálni. Annyi azonban kiderült, hogy a II. világháború után még egy rövid ideig és alkalmanként használta valaki a megmaradt téglaégetőt. A megkérdezettek emlékeztek arra is, hogy kik dolgoztak ott a faluból: Major János, Major György, ifj. Major János és Csernyánszki Irén neve hangzott el. Gyártulajdonosként a Suker családot említették meg. (Megeshet, hogy a 15. képen lévő tégla jelzése nem Kátscheré, hanem a Suker családé.) Az emlékezet szerint állt ott egy nagy gyárkémény is, amit aztán felrobbantot- tak. Ismert tény az is, hogy a közeli falvakban sok ház felépült a gyárak helyén maradt épületek elbontásából.

Köszönetnyilvánítás: Az önzetlen segítségükért köszönet illeti az Ipolysági Honti Múzeum és Simonyi Lajos Galéria kollektíváját; különösképpen hálával tartozunk B. Szabó Mártának a nélkülözhetetlen tanácsaiért.

--------

1. Danis Ferenc (2005): Ipolyság - KT, Könyv-és Lapkiadó Kft, Komárno, p.23

2. Jekelfalussy: Magyarország iparosainak és kereskedőinek czím és lakjegyzéke - Pesti Könyvnyomda, Révész Társaság, 1892

3. Lovassy Klára (Tegulárium, Veszprém) közlése, ezúton is köszönjük

4. B. Szabó Márta: Jegyzetek Holczer Ignácról - Ipolysági Múzeum, kézirat, átengedéséért ezúton is köszönetet mondunk

5. Pályi Pál (1904): A Honti Sport-Club Évkönyve.- Neumann Nyomda, Ipolyság, p.24.

6. Danis Ferenc (2005): Ipolyság - KT, Könyv-és Lapkiadó Kft, Komárno, p.23.

7. Cseri Ildikó: Ipolyság „gyémántembere” http://www.sulinet.hu/termeszetvilaga/archiv/2000/0004/25.html

8. Portré, A 75 éves ipolysági Takarékpénztár, Posner Grafikai Műintézet R.T. Budapest

9. Gaucsík István: Winter Sándor, az „alkotó zseni” Gömörország, 2004., 4.sz., p. 66-67.

10. Danis Ferenc (2005): Ipolyság – KT. Könyv-és Lapkiadó Kft, Komárno, p.23

11. Arcanum DVD könyvtár IV. Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai

12. Schematismus Cleri Archidioecesis Strigoniensis 1850-től

13. Arcanum DVD könyvtár IV. Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai

14. Vécs Ottó (1932): Vérző határok – Globus Nyomda, Budapest